Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Mundial 2018 – przewodnik kibica

Autor: Dariusz Rekosz
Wyd.: Bernardinum, 2018

W roku 1974 reprezentacja Polski, pod wodzą Kazimierza Górskiego zdobyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej. Pamiętam tamten mundial jak przez mgłę. Bo cóż może zarejestrować czteroletni dzieciak? Od wysokiego (7:0) zwycięstwa nad drużyną Haiti oraz słynnego „meczu na wodzie” (przegrany 0:1 półfinał z ekipą NRF) lepiej utrwalił mi się smak winogron, które moi rodzice jakimś cudem kupili w niedomagającej ekonomicznie epoce Gierka. Gdy cztery lata później rozgrywano mistrzostwa w Argentynie, braki w polskich sklepach były jeszcze większe, a nasza narodowa reprezentacja nie mogła sobie poradzić z Mario Kempesem. To jego ręka (zagranie, po którym Kazimierz Deyna nie wykorzystał rzutu karnego) zatrzymała nas na dobre i wydawało się, że polski futbol stacza się po równi pochyłej.

Tymczasem nadszedł rok 1981. Drugiego maja obejrzałem na żywo fenomenalny mecz Polska : NRD, który rozgrywany był na Stadionie Śląskim w Chorzowie, wygrany przez biało-czerwonych 1:0, jesienią awans do kolejnego mundialu przypieczętowaliśmy zwycięstwem w Lipsku 3:2, a w grudniu… wprowadzono stan wojenny. Trzy miesiące później stałem się mieszkańcem Dąbrowy Górniczej i to właśnie tu, na jednym z blokowisk skrzyknąłem „dziką drużynę” piłkarską, która z zapartym tchem śledziła zmagania reprezentacji Antoniego Piechniczka podczas Mistrzostw Świata w Hiszpanii. Od tej pory każdy mundial był dla mnie wyjątkowym świętem – notowałem wyniki, strzelców bramek, nazwiska zawodników ukaranych żółtą i czerwoną kartką, personalia sędziów, nazwy stadionów i ilość widzów. Co cztery lata kupowałem czysty zeszyt w kratkę i umieszczałem w nim całą statystykę Mistrzostw. Kto by się spodziewał, że na XXI mundial osobiście stworzę książkę, dzięki której śledzenie najważniejszych dla ludzkości rozgrywek zespołowych może sprawić niezapomnianą frajdę?

Mój przewodnik kibica, to nie tylko drabinka rozgrywek – od fazy grupowej, aż do ścisłego finału – ale także zbiór niezbędnych informacji o wszystkim, co dla fanów futbolu istotne. Są więc zdjęcia i dane rosyjskich stadionów, są dane trzydziestu sześciu arbitrów, są również wizytówki wszystkich drużyn. Trzy pierwsze rozdziały potraktowałem jako wprowadzenie. Dowiecie się z nich, czy przed pierwszym turniejem mistrzowskim (Urugwaj 1930) rozgrywano mecze o randze międzypaństwowej, jak kończyły się dotychczasowe mundiale oraz jakie ciekawostki im towarzyszyły. Polecam szczególnie poszukać tej książki w limitowanej edycji, w której „na deser” otrzymacie (w ostatnim rozdziale) siedem wyjątkowych wywiadów o piłce nożnej i kibicowaniu. Teresa Lipowska, Izabela Trojanowska, Grażyna Zielińska, Robert Makłowicz, Jerzy Rogalski, Mirosław Zbrojewicz oraz Sławomir Łosowski przedstawiają własne spojrzenie na futbol.

Poznaj wszystkie szczegóły mundialu 2018, zanim rozlegnie się pierwszy gwizdek!