Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Teraz. Fizyka czasu

Autor: Richard A. Muller
Wyd.: Prószyński Media, 2018

Na początek dwa – wydawałoby się głupie – pytania. Czym jest czas? Oraz – co to znaczy „teraz”? Jeżeli potraficie bezbłędnie i w wystarczająco prosty sposób określić te dwie rzeczy, to rekomendowana książka nie jest da Was! Jeżeli natomiast chcielibyście zatopić się w arcyciekawe rozważania na temat przeszłości, przyszłości i… TERAZ, to koniecznie musicie po nią sięgnąć!

Zaręczam, nie jest to pozycja dla matematycznych, czy fizycznych geniuszy. Autor w sposób niesamowicie przystępny odkrywa przed nami istotę zagadkowości czasu, odwołując się do tego, jak zagadnienie „przemijania” traktuje się dziś, a jak postrzegano je w czasach Einsteina, Newtona czy nawet Arystotelesa. Znakomicie napisane, niezbyt długie rozdziały, zawierają masę przykładów, zaczerpniętych z naszego codziennego życia. Nie sposób się przy tym znudzić lub zniechęcić. Powiem więcej – książka wciąga jak dobry kryminał lub romans (zależy co kto lubi), a czas (nomen omen) biegnie przy niej zupełnie niezauważalnie. Lee Smolin (znakomity amerykański fizyk) pisze o rekomendowanej pozycji tak: „Prowokacyjna książka o podstawowych własnościach czasu, oparta na solidnych dowodach. Jako kosmolog, który zainicjował niektóre z najważniejszych eksperymentów naszych czasów, Muller dobrze wie, gdzie znajdują się granice nauki, i trzyma nas w napięciu blisko tej krawędzi”.

A więc, śmiało! Zacznijcie przewracać kartki „Teraz”, a przekonacie się, że nawet święty Augustyn miał z czasem nielichy problem – „Czym więc jest czas?” – pisał. – „Jeśli nikt mnie o to nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem”. Co więcej – „czas” i „teraz” mają bardzo ścisły związek z… socjologią, a nawet ludzką duszą. Posłuchajcie takiego fragmentu: „Czy próbowaliście kiedyś wyobrazić sobie, jak by to było, gdybyście byli kimś innym – własnym przyjacielem, współmałżonkiem albo jakąś znaną osobą (Joanną d’Arc, Albertem Einsteinem albo Paulem McCartneyem)? Czy kiedy snujecie takie wizje, widząc świat jego czy jej oczami, zakładacie, że zapominacie o wszystkich swoich wspomnieniach i po prostu jesteście tym drugim człowiekiem? Ta zdolność umysłu jest uważana za źródło empatii. Niezdolność do niej jest podstawowym zaburzeniem występującym u socjopatów.”

„Teraz. Fizyka czasu” zawiera również znakomite dodatki, dzięki którym jeszcze lepiej poznamy (lub przypomnimy sobie), że czas jest relatywny. Może biec wolnej lub szybciej w stosunku do tego, który potrafimy zmierzyć naszymi ziemskimi zegarkami. Jeżeli przeczytanie ostatnich dwóch zdań zajęło Wam około 5 sekund, to nie wiem, czy wiecie, ale w tym samym czasie: na facebooku zamieszczono 205.000 nowych postów, Amerykanie zjedli 1.750 kawałków pizzy, na świecie urodziło się 21 dzieci, Bill Gates zarobił 1.250 dolarów, w Waszym ciele doszło do pół miliona różnych chemicznych reakcji, a Wszechświat rozrósł się o około 75 kilometrów. Kiedy? Teraz..