Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Gapiszon i tajemnicza paczka

Autor: Bohdan Butenko
Wyd.: Zielona Sowa, 2017

Paczki przewiązane wstążką, opakowane ozdobnym papierem, nierozłącznie kojarzą nam się z czasem choinki, Gwiazdki i obdarowywania prezentami. Tym bardziej, gdy mróz szczypie w uszy, a babcia przestrzega, żeby nie iść na spacer, bo: „wszędzie pełno śniegu.” Taką to przestrogę usłyszał średnio roztropny chłopiec w pasiastej czapce i… powędrował przed siebie, oznajmiając: „A może nie wszędzie?”

Kilka kroków dalej natknął się na tajemniczą paczkę, przewiązaną czerwoną wstążką i rozpoczął żmudne poszukiwanie właściciela. Co z tego wynikło? O tym już musicie się przekonać sami. Wydawnictwo Zielona Sowa po raz kolejny trafiło w gust najmłodszych czytelników, prezentując zupełnie nowe przygody Gapiszona, wymyślonego dawno, dawno temu przez Bohdana Butenkę. Kim (czym?) jest Gapiszon dla pana Bohdana? Nie tylko jego „pierworodnym synem”, ale również przyjacielem, powiernikiem, swego rodzaju znakiem rozpoznawczym (niemal jak logotyp), a przede wszystkim wentylem bezpieczeństwa w tym zwariowanym świecie. Pozwala z przymrużeniem oka spojrzeć na nasze słabostki, na chęć poznania różnych aspektów życia, na ludzkie przywary.

Książkę wydano w znakomitej formie. Wydłużony poziomo prostokąt skrywa wewnątrz twarde, tekturowe stronice, więc świetnie nadaje się do czytania dla naprawdę najmłodszych adeptów tej trudnej sztuki. Pełnokolorowe ilustracje (na każdej z nich znajdziecie Gapiszona) zachęcają nie tylko do tego, żeby z wypiekami na twarzy towarzyszyć bohaterowi w poszukiwaniach właściciela paczki, ale również, żeby wracać do rekomendowanej pozycji wiele, wiele razy. A, przepraszam! Na ostatniej rycinie brak Gapiszona! Dlaczego? Bo pan Bohdan przygotował tam dla Was niespodziankę. Jaką? Oczywiście, że nie zdradzę. Wiem jedno – bez Gapiszona świat nie byłby taki sam…