Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka – miasto – ludzie

Autor: Jarosław Sawic
Wyd.: Prószyński Media, 2017

Są książki, obok których nie można przejść obojętnie. Od razu zauważa się je na księgarskich półkach, bierze do ręki, przegląda zawartość lub spis treści. W dodatku, gdy pozycja ta ma prawie 800 stron i twardą oprawę, to koniecznie trzeba z nią gdzieś przysiąść, bo po kilku sekundach ręce mdleją od samego jej trzymania.

Muszę przyznać, że oniemiałem, gdy w moim mieszkaniu pojawiła się rekomendowana „Budka Suflera […]”. Nie dość, że monstrualny olbrzym, to jeszcze wykonana z dbałością o szczegóły i wzbogacona milionem unikatowych fotografii. No, ale jeżeli ktoś porywa się na napisanie biografii zespołu, występującego na polskiej scenie muzycznej nieprzerwanie od roku 1974 aż do 2014, to trudno spodziewać się popłuczyn, rodem z kolorowych gazet.

A więc przypomnijmy – Budkę Suflera założyli w 1974 Romuald Lipko i Krzysztof Cugowski. Podobno początków zespołu można się dopatrywać już w 1969, gdy Cugowski próbował swoich sił wokalnych jeszcze w czasach liceum. Rok później młodzieżowy band przestał istnieć, a Krzysztof dołączył do ekipy Romualda, która wówczas zwała się (UWAGA!) Stowarzyszenie Cnót Wszelakich (umarłem ze śmiechu). „Budka Suflera” pojawiła się nieco później.

Jeżeli chcielibyście zgłębić jeszcze więcej tak zaskakujących perełek, jak ta o nazwie zespołu, to koniecznie musicie sięgnąć po książkę pana Sawica. Znajdziecie w niej mnóstwo autentycznych zwierzeń, najbardziej intymne wspomnienia oraz wypowiedzi ludzi związanych z Budką, choćby takich jak: Anna Jantar, Izabela Trojanowska czy Urszula. Nie bez kozery autor poświęcił im odrębny rozdział, zatytułowany „Warto wierzyć kobietom”. Kojarzycie, dlaczego?

Książkę czyta się wyśmienicie. Przywołuje niezapomniane chwile, odwołuje się do muzycznych trendów, opisuje miejsca, z którymi Budka Suflera związała się wyjątkowo, a przede wszystkim opowiada o ludziach, którzy wpłynęli na ponad czterdziestoletnią historię polskiej muzyki rozrywkowej. Na jej „plecach” przeczytacie: „To pierwsza w historii autoryzowana biografia zespołu. Merytoryczna, dynamiczna, przepełniona anegdotami i tętniąca autentyzmem opowieść o zespole, który zawładnął sercami Polaków.”