Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Ciekawostki matematyczne

Autor: Alfred S. Posamentier, Ingmar Lehmann
Wyd.: Prószyński Media, 2017

Tego mi było trzeba! Ponad 340 stron matematycznych ciekawostek! I nie dlatego, że prawie od zawsze przejawiałem skłonność do przedmiotów ścisłych, a matematyka była w tym temacie wiodąca, ale przede wszystkim dlatego, że autorzy tej pozycji pokazali matematyczne perełki w dwóch bardzo przystępnych ujęciach. Raz – ze względu na otaczający na świat, dwa – poprzez powiązanie liczb z pewnymi zadziwiającymi właściwościami.

Pozycję podzielono na pięć zasadniczych rozdziałów: „Ciekawostki arytmetyczne”, „Ciekawostki geometryczne”, „Interesujące problemy i ich równie interesujące zadania”, „Interesujące właściwości średniej” oraz „Niezwykły świat ułamków”. Zaręczam, że każdy z Was znajdzie w tych rozdziałach coś megainteresującego. Dla przykładu – czy wiecie, jak przedstawić wszystkie liczby od 0 do 100 używając jedynie czterech czwórek oraz wykonując na nich proste działania matematyczne? Nie do zrobienia? Okazuje się, że jak najbardziej jest to możliwe! Inny przykład – czy wiecie, jakie są niesamowite właściwości liczby 1089? W takim razie na początku pomnóżcie ją przez 9. Co Wam wyjdzie? Sprawdźcie sami!

Ogromnie wciągający okazał się dla mnie rozdział trzeci – „Interesujące problemy…” Zebrano w nim 90 „zadań”, których rozwiązania wcale nie muszą opierać się na algebraicznych obliczeniach, a raczej na logicznym myśleniu i dochodzeniu do sedna przez znalezienie odpowiedniego schematu. Oto próbka: „Złóżmy, że mamy torbę, w której znajduje się dziewięć identycznie wyglądających monet, ale jedna z nich jest lżejsza niż osiem pozostałych. Jak w dwóch ważeniach znaleźć lżejszą monetę?” (oczywiście używamy wagi szalkowej).

Dla kogo jest ta książka? Absolutnie dla wszystkich, którzy chcieliby rozruszać swoje szare komórki. Nie tylko dla „ścisłowców”, ale również dla lubiących lektury, nieustępujące napięciem powieściom kryminalnym. Bo tak się ją właśnie czyta. Szczególnie, gdy natrafi się na problem: „Która z liczb jest większa: 25 procent z 76 dolarów, czy 76 procent z 25 dolarów?” A Wy, jak sądzicie?