Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Życie, co to takiego?

Autor: Oscar Brenifier
Wyd.: Zakamarki, 2013

„Codziennie budzimy się, jemy, oddychamy, istniejemy. Po co? Żeby się uczyć, bawić, pracować, kochać, mieć dzieci, pomagać innym. Albo po prostu dlatego, że jesteśmy zdrowi. Czy koniecznie musimy wiedzieć, po co żyjemy? Dla niektórych piękno i tajemnica życia to wystarczająca odpowiedź. Inni muszą wciąż zadawać sobie to pytanie, żeby ich życie nabrało sensu.”

A jak jest z Wami, drodzy Czytelnicy? Jeżeli głowicie się teraz nad odpowiedzią o sens życia, to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę. Niby dla dzieci, ale w jakże dojrzały i interesujący sposób – Oscar Brenifier przedstawia sześć bardzo ważnych zagadnień, które ostatecznie pomogą znaleźć rozwiązanie tytułowej zagadki. Porusza temat szczęścia, ambicji, nieszczęścia, istnienia, śmierci oraz właśnie sensu życia. W króciutkich, ale genialnie zilustrowanych i zawierających fundamentalne pytania rozdziałach, stara się podpowiedzieć (nie tylko) najmłodszym, nad czym warto się zastanowić i co należy szanować (bo żyje się raz). Dla mnie osobiście najfajniejszym pytaniem w tej książce jest: „Dlaczego istnieje człowiek?” Zastanawialiście się kiedykolwiek nad czymś takim?

Pozycja ukazała się w mojej ulubionej serii, zatytułowanej „Dzieci filozofują”. Chapeau bas przed wydawnictwem Zakamarki, które w tak przystępny sposób zachęca (nie tylko) najmłodszych do obcowania z pozornie prostymi problemami. Również jeśli chodzi o techniczne aspekty książki – niczego nie można jej zarzucić. Przyjemny format, ekologiczny papier, kapitalna kolorystyka i dobór liternictwa – czego można chcieć więcej?

Na koniec jeszcze jeden cytat: „A może trzeba zaakceptować fakt, że jesteśmy śmiertelni, żeby nauczyć się żyć i… któregoś dnia umrzeć?” Uczmy się zatem żyć – już od najmłodszych lat. I cieszmy się tym, bo – powtarzając za Noblistką – „nic dwa razy się nie zdarza…”