Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Wojna szyfrów

Autor: Stephen Budiansky
Wyd.: Prószyński Media, 2017

Perełka dla czytelników, którzy uwielbiają szpiegowskie smaczki i rozgrywki pomiędzy tajnymi agentami. A jeżeli dołożymy do tego, że chodzi o agentów amerykańskich i sowieckich, to większość z Was z zadowoleniem zacznie zacierać dłonie.

Od czego rozpoczniemy? Od krótkiego fragmentu z okładki: „Słynna NSA – National Security Agency – została powołana do życia w oparciu o programy z czasów drugiej wojny światowej, których celem było złamanie szyfrów Enigmy oraz innych niemieckich i japońskich maszyn szyfrujących. W okresie Zimnej Wojny najważniejszym przeciwnikiem NSA był Związek Sowiecki. Dostęp do tajnej korespondencji Sowietów stał się zadaniem najwyższej wagi.” I o to też chodzi w rekomendowanej książce.

Autor z pieczołowitością super-badacza odkrywa przed czytelnikami niuanse różnych systemów szyfrujących, szczegóły maszyn, które miały zastąpić człowieka, aby utrudnić życie wrogom, a także perfekcyjnie opisuje klimat epoki i działania, wokół których toczyła się tytułowa wojna szyfrów. Na tle różnych światowych konfliktów, w których nigdy nie doszło do bezpośredniego starcia dwóch przeciwstawnych sobie mocarstw, poznajemy prace kryptoanalityków, szyfrantów, tajnych kurierów oraz stopień skomplikowania poszczególnych haseł, kluczy i procedur łącznościowych.

Będziecie to czytali z zapartym tchem i ani się spostrzeżecie, jak te ponad 500 stron zostawicie poza sobą. Książkę uzupełniono znakomitymi dodatkami, przypisami i indeksem bibliograficznym. Nadaje się dla każdego, kto uwielbia tajemnice i „trochę inaczej” zapisane wiadomości. Perełka!