Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Podstawy matematyki

Autor: Ian Stewart, David Tall
Wyd.: Prószyński Media, 2017

Niech ten tytuł Was nie zmyli! To nie jest podręcznik dla licealistów, ani skrypt dla studentów. Chociaż wydawca pisze na „plecach” książki, że mogą z niej korzystać zarówno uczniowie szkół średnich, jak i przyszli akademicy, to jednak warto do niej podejść, jak do pozycji popularyzatorskiej. Bo wówczas czyta się to ze swobodą i przyjemnością. Poza tym, sami wiecie, jak to było, gdy sięgaliście po „lekturę obowiązkową”, a jak, gdy książkę mogliście sobie wybrać sami, bez zbędnego i nachalnego dydaktyzmu.

Co znajdziecie w środku? A więc: „…zbiory, relacje, funkcje, wprowadzenie do logiki, […] metody dowodzenia […], rozwój aksjomatycznych systemów liczbowych”. Do tego „konstrukcje liczb rzeczywistych i zespolonych, liczby kardynalne.” Dużo? Jak to mówią – nie taki diabeł straszny… Pięć głównych części książki, to pięć integralnych przygód, w czasie których ani się spostrzeżecie, jak odkryjecie nowy, fantastyczny świat. A co najważniejsze – świat ten nie będzie się składał tylko i wyłącznie z suchej teorii. Mnóstwo przejrzystych przykładów zamieni jakiekolwiek znaki zapytania w logiczne wyjaśnienia, zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego. No i te ciekawostki! Nawet „spece” od matmy będą przecierać oczy ze zdumienia. Jeżeli cokolwiek było dotychczas skomplikowane, to za sprawą tej książki stanie się oczywiste i przejrzyste.

Pozycję uzupełniono krótkim, ale treściwym dodatkiem, z którego dowiecie się, czym jest „strategia samoobjaśniania” oraz niesamowicie przydatnym indeksem haseł – dzięki któremu szybciutko traficie „pod właściwy adres”. Moje ulubione zdanie, zawarte w tej książce? Jest nim pytanie: „Czy wszechświat istnieje?” Chcecie poznać odpowiedź? Koniecznie sięgnijcie po „Podstawy matematyki” i bawcie się tą dziedziną nauki tak, jak w dzieciństwie bawiliście się klockami.