Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Uczucia, co to takiego?

Autor: Oscar Brenifier
Wyd.: Zakamarki, 2014

Serge Bloch jest autorem ilustracji, bez których ta książka byłaby… uboga? Nieciekawa? Niezauważalna? Żadne z tych twierdzeń nie jest dobre. Wystarczy więc powiedzieć, że „Uczucia…” z pewnością byłyby inne, gdyby bardzo dobry i mądry w nich tekst nie był zilustrowany tak mocno ekspresyjnymi rysunkami. A jeżeli chodzi o wspomniany tekst – czegoś takiego jeszcze nie widzieliście!

Doktor filozofii, który stworzył tę pozycję, prowadzi na co dzień wykłady zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zawarł między okładkami sześć zasadniczych „rozdziałów”, mających na celu wskazanie, co kryje się pod pojęciami: dowód miłości, zazdrość, konflikt, miłość, przyjaźń oraz nieśmiałość. A także – jak sobie z nimi poradzić, gdy albo się z nas wyśmiewają, albo obawiamy się konsekwencji.

Rozdziały są króciutkie, sporo w nich pytań, na które młodzi czytelnicy mogą samodzielnie odpowiedzieć. Chociaż… Czy po tę książkę powinni sięgnąć tylko i wyłącznie młodzi czytelnicy? Rozejrzyjcie się wokół. Zajrzyjcie w głąb siebie. Czy na przykład potraficie odpowiedzieć na pytanie: „czy mamy unikać miłości, by nie narażać się na cierpienie?” Ha! Jak widzicie, „Uczucia…” nabierają teraz zupełnie innego wymiaru.

To nie jest pozycja, którą czyta się od deski do deski, albo tuż przed snem, żeby się rozerwać. To bardzo dobrze skonstruowane narzędzie, dzięki któremu możemy nawiązać dialog – nie tylko z dzieckiem (chociaż książka ukazała się w serii „Dzieci filozofują”) ale także z innym dorosłym. Koniecznie musicie ją przeczytać! Choćby po to, żeby z czasem przestać się bać. Siebie i swoich uczuć.