Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Maria Skłodowska-Curie

Autor: Magdalena Niedźwiedzka
Wyd.: Prószyński Media, 2017

Tym razem książka, której wydanie zbiegło się z premierą filmu o naszej Wielkiej Uczonej. Na dużym ekranie: Glinka, Kuna, Głowacki, Olbrychski i Frycz, a między okładkami – rewelacyjna opowieść o nieprzeciętnej Polce, „której zdarzyło się iść za głosem serca wbrew konwenansom”. Koniecznie muszę jeszcze zacytować fragment opisu, znajdujący się na „plecach” książki: „Autorka […] ukazuje skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.”

I to jak ukazuje! Niesamowite chwile, spędzone razem z Piotrem Curie, Paulem Langevienem czy Albertem Einsteinem, to tylko niewielki ułamek tego, co znajdziecie zagłębiając się w prywatne życie Marii. Ale uwaga! To nie jest klasyczna biografia! To powieść, którą czyta się z zapartym tchem. Przesiąknięta klimatem epoki i nafaszerowana znakomitymi dialogami. Są momenty, gdy będziecie się wzruszali, są i takie, przy których uniesiecie kąciki ust. Są wreszcie takie, w których bardzo wyraźnie zarysowano kobiecość i sex appeal Marii. Bo okazuje się, że… była podrywana nie tylko przez swojego męża. Zaintrygowani? Tym bardziej polecam Wam, abyście czym prędzej sięgnęli po tę pozycję i przekonali się na przykład, co też takiego wydarzyło się w życiu Skłodowskiej-Curie w dniu 7 czerwca 1909 roku, a do czego Albert Einstein przyznał się dopiero po śmierci słynnej Polki.

Nobel dla wydawcy (szkoda, że takiego nie ma) za techniczne opracowanie książki. Znakomita, miejscami tłoczona okładka, dobrej jakości papier, szyty grzbiet, wygodna czcionka, niezbyt długie rozdziały, a co także ważne – przystępna cena. Nic dodać, nic ująć. No, chyba, że ujmiecie „Marię” w swoje dłonie…