Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Od oddechu do oddechu

Autor: Wojciech Młynarski
Wyd.: Prószyński Media, 2017

Czy poezja jest trendy? Zależy, jaka poezja. Czy można poezję rekomendować na równi z powieściami kryminalnymi albo literaturą faktu? Zależy, jaką poezję. Czy poezja może stać się elementem popkultury? Zależy, jak głęboko zapada w pamięć.

Wojciech Młynarski stworzył coś niesamowitego – poezję (a właściwie poetykę), która jest zarówno trendy jak i popkulturowa. Mało tego – jest ponadczasowa. W prawie pięciuset stronicowej księdze zawarto jego najznamienitsze wiersze, które ułożone chronologicznie (od roku 1963) opisują nie tylko polską rzeczywistość na przestrzeni ponad 50 lat, ale także przywołują wspomnienia znakomitych wykonań wokalnych, bo przecież gros dzieł pana Wojtka zostało zaadaptowanych na świetne piosenki. Wystarczy wspomnieć: „Absolutnie”, „Jesteśmy na wczasach”, „Moje serce to jest muzyk”, „Lubię wracać, tam gdzie byłem”, Niedziela na Głównym”, „W Polskę idziemy”, „Kocham cię, życie!”, czy „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” albo „Róbmy swoje”.

Dowcip, lekkie pióro, mistrzowskie puenty – to wszystko charakteryzuje Wojciecha Młynarskiego, którego twórczość – jak pisze wydawca na okładce – „jest nie do podrobienia.” I trudno się z tym nie zgodzić. Autor ponad 2000 tekstów piosenek, sam chętnie je wykonywał, a jego pojawienie się na scenie od zawsze wywoływało burzę oklasków. Tym razem ręce składają się do braw w temacie rekomendowanej książki. Twarda oprawa, szyty grzbiet i znakomity druk – czegóż chcieć więcej? A zatem: „Dla sympatycznej panny Krysi…”