Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Make Life Harder – przewodnik po polityce i nie tylko ale też

Autor: Lucjan i Maciej
Wyd.: Prószynski Media, 2016

„Nie spożywałem alkoholu, zanim usiadłem za kierownicą. Mam cukrzycę, przed jazdą zjadłem kilka jabłek” – tak podobno miał się kiedyś wyłgać ze stanu wskazującego na spożycie poseł Marek Łatas. I ta właśnie wypowiedź znajduje się tuż przed wstępem rekomendowanej książki.

Hmmm… Sytuacja jest tak przebogata, że aż nie wiem, od czego rozpocząć. Może od tego, że „przewodnik po polityce” jest drugą książką zwariowanego duetu – Lucjan i Maciej – i, że podobnie jak przy pierwszej pozycji autorzy nie podają swoich nazwisk. Ale myślę, że to najmniej istotna sprawa. Z celnością sokoła, ze zwinnością geparda, z rozmachem Anity Włodarczyk – prezentują wszystko, co na scenach politycznych możemy znaleźć. Bo nie tylko o nasze podwórko tu idzie.

Już z okładki dowiecie się, że w książce znajdziecie odpowiedzi na następujące pytania: „Czym różni się Jarosław Kaczyński od Moniki Olejnik?”, „Dokąd nocą tupta Tomasz Lis?”, „Jakim dzieckiem był Władimir Putin?” oraz „Co Krystyna Pawłowicz trzyma w swojej szafie?” Zaręczam jednak, że to tylko niewielki przedsmak tego, na co tak naprawdę natraficie między okładkami.

Nie da się „MLH” przeczytać jednym tchem. Po prostu tego tchu brakuje przy kolejnych wybuchach niekontrolowanego śmiechu i rechotu, wycia i tarzania się po podłodze. Ten „przewodnik” składa się właściwie z kilku mniejszych. Znajdziecie tu między innymi „przewodnik po państwach”, „przewodnik po partiach politycznych”, a także „przewodnik po typach polityków”. Próbka? Proszę bardzo – „Polityk typu Angela Merkel. Typ ciotki z Ani z Zielonego Wzgórza. Surowa, silna, stanowcza, ale jak trzeba, potrafi przytulić do cyca i upiec zajebistą szarlotkę. Nie goli nóg, za to chętnie nosi żakiety ze starych koców. […] Biografowie zwracają uwagę, że ostatni raz uśmiech na jej twarzy zagościł w 1985, kiedy na kasecie przywiezionej z Hanoweru usłyszała Cheri Cheri Lady Modern Talking. […] Podobno w kuluarach regularnie chwali Donalda Tuska za to, że robi najlepsze latte macchiato w całej Brukseli.”

Są w tej książce także „quizy” oraz „faq”, czyli często zadawane pytania, na które Lucjan i Maciej mają – a jakże! – przygotowane odlotowe odpowiedzi. A pod względem technicznym – wzór łamania, składu i zastosowanej czcionki. Czyta się to wygodnie… o ile akurat nie kwiczysz ze śmiechu. Gorąco polecam!