Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Ostatni dzień Hitlera

Autor: Jonathan Mayo, Emma Craigie
Wyd.: Prószyński Media, 2016

Przeczytałem w swoim życiu wiele książek i jeszcze więcej „zajawek”, które do sięgnięcia po tę, czy po inną pozycję miały mnie zachęcić. W przypadku „Ostatniego dnia Hitlera” koniecznie muszę zacytować właśnie to, co znalazłem na jej „plecach”. Koniecznie! A więc…

„Wieczorem 28 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler zaczął porządkować swoje sprawy osobiste. Polecił Josephowi Goebbelsowi znaleźć urzędnika z uprawnieniami do udzielenia ślubu cywilnego i zdobyć dwie obrączki. Poprosił również swoją sekretarkę Traudl Junge, żeby pomogła mu spisać testament. Przygotowywał się do śmierci.

Książka opowiada o poniedziałku 30 kwietnia – dniu, w którym Hitler popełnił samobójstwo, a także o wydarzeniach dnia poprzedniego. Autorzy korzystali ze wspomnień naocznych świadków, skrupulatnie analizowali relacje i kontrolowali rozbieżności, by jak najdokładniej odtworzyć ostatnie kilkadziesiąt godzin życia Führera. W ten sposób powstał niezwykle rzetelny i drobiazgowy obraz tragicznego końca przywódcy Trzeciej Rzeszy.”

I jeszcze bardziej koniecznie muszę po tym wstępie powiedzieć – oj, tak! Rzetelny, drobiazgowy i niesamowicie poruszający. Do tego stopnia, że już na samym początku możemy wyczytać: „Eva Braun przebywała w swojej sypialni; służąca Liesl Ostertag układała jej fryzurę. Braun miała włosy lekko rozjaśnione, ułożone w krótkie fale, a długą grzywkę nosiła upiętą po prawej stronie twarzy, starannie wypielęgnowanej w taki sposób, by wyglądała naturalnie, jak lubił Adolf Hitler. Wybrała już garderobę: długą, czarną suknię z jedwabnej tafty, do której zamierzała nałożyć swój ulubiony zegarek ozdobiony brylantami, złotą bransoletę wysadzaną różowymi turmalinami oraz naszyjnik z topazem. Zdecydowała się na czarne zamszowe buty od Ferragamo […]”

Takich motywów w książce znajdziecie bardzo dużo. Do tego świetne fotografie, wypowiedzi osób, które do końca zdecydowały się zostać w bunkrze Führera, a nawet fakty, jakie miały miejsce w tym samym czasie, gdy Hitler brał ślub, dyktował swój testament i wydawał ostatnie rozkazy.

Książek o nim wydano już niezliczoną ilość, łącznie z pełną biografią („Hitler – narodziny zła 1889-1939” – Volker Ullrich – Prószyński Media, 2015), lecz dzieło Mayo i Craigie jest nad wyraz wyjątkowe. Twarda oprawa, szyty grzbiet, znakomita czcionka – czego chcieć więcej? Jak znalazł nie tylko na długie, jesienne wieczory…