Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Ranczo – kulisy serialu wszech czasów

Autor: Ela Piotrowska, Marta Lipecka
Wyd.: Prószyński Media, 2016)

Genialna! Zjawiskowa! Wyjątkowa! Unikatowa! Taka właśnie jest ta książka. Wyczekiwana przez wszystkich fanów serialu „Ranczo”, który od 5 marca 2006 (czyli od ponad 10 lat!) emitowany jest przez TVP1, prezentuje pełen obraz jego zakulisowych ciekawostek oraz po raz pierwszy kataloguje postaci, lokacje i akcje.

Jeśli ktoś nie wie, to akcja filmu rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. Jak podaje Wikipedia: „Początkowo planowano zakończyć produkcję serialu w 2009 po czterech seriach [sezonach – DR], jednak w związku z olbrzymią popularnością produkcji powstały kolejne odcinki. Po sukcesie piątej serii, wyemitowanej w 2011, producent Rancza zapowiedział kontynuację serialu. Oglądalność premierowego odcinka szóstej serii wyniosła 7,3 mln widzów.” Dziś możemy się delektować sezonem numer 10, który – jak zapowiedziała Telewizja Polska – jest sezonem ostatnim.

Serial opowiada o perypetiach mieszkańców wsi Wilkowyje, a na ekranie możemy oglądać między innymi: Ilonę Ostrowską, Pawła Królikowskiego, Cezarego Żaka (w podwójnej roli), Violettę Arlak, Martę Lipińską, Artura Barcisia, Magdalenę Kutę, Franciszka Pieczkę, Bogdana Kalusa, Piotra Pręgowskiego, Katarzynę Żak, Grzegorza Wonsa no i oczywiście fenomenalną Grażynę Zielińską (jako babkę zielarkę). Reżyseruje Wojciech Adamczyk. Serial otrzymał nagrodę Telekamery 2009, 2015 i 2016 w kategorii Serial, a także Super Telekamerę Roku. Znakomicie zarysowane postacie, kapitalne dialogi, wciągająca intryga – nie sposób wymienić wszystkich jego atutów.

Książka stanowi wyjątkowe kompendium wiedzy o „Ranczu”, ale jest także skarbnicą zwierzeń osób, które przyczyniły się do jego popularności. Historia powstania, anegdoty z planu, wywiady z twórcami i odtwórcami… Klimat „Rancza” przenika każdego czytającego, który pozwoli porwać się autorkom między okładki. Jak przeczytamy na „plecach” książki: „Marta o Ranczu wie wszystko, pracowała przy serialu od początku, Ela jest fanką, która bywała na planie. Marta zna wszystko od podszewki. Razem napisały tę książkę.”

Kilometry rewelacyjnego tekstu, megapiksele fenomenalnych fotek – wszystko to sprawia, że do rekomendowanej pozycji zagląda się nie raz, nie dwa razy, nie trzy – ale setki i tysiące! Założę się, że będzie to jedna z najlepiej sprzedawanych książek w 2016 (i później). Założę się, o co tylko chcecie. I wiem, że wygram zakład!