Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Piękne pytanie

Autor: Frank Wilczek
Wyd.: Prószyński Media, 2016

Najpierw będzie o autorze. Z „pleców” książki, bardzo mądrze i naukowo. Uwaga! Zaczynam – „Frank Wilczek jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology. W 2004 roku został laureatem Nagrody Nobla, przyznanej za prace, które przeprowadził w wieku 21 lat, w trakcie studiów doktoranckich. Znany jest między innymi z odkrycia swobody asymptotycznej, wkładu w rozwój chromodynamiki kwantowej, odkrycia aksjonów i badań nad nowymi rodzajami statystyk kwantowych.” Ufff… Wydaje mi się, że po takim wstępie większość z Was postuka się w czoło i z politowaniem wyrazi się o rekomendowanej przeze mnie książce. Ale proszę – doczytajcie do końca. Przekonacie się, że to wcale nie jest pozycja dla jajogłowych, a na tych samych „plecach” znajdziecie jeszcze, że ta książka: „…jest inspirującą książką, która w fascynującej syntezie łączy odwieczne poszukiwanie piękna i dążenie do prawdy. Mamy przed sobą błyskotliwe, ważne dzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych myślicieli, którego subtelne poczucie humoru i zaraźliwe zaciekawienie światem ożywia każdą stronę książki.”

W takim razie zajrzyjmy do środka…

Już dwa pierwsze pytania, jakie znalazłem na początku publikacji sprawiły, że nie mogłem się od niej oderwać. Pierwsze brzmi: „Czy świat jest ucieleśnieniem pięknych idei?”, a drugie – „Czy świat jest dziełem sztuki?”

Niesamowite? To jeszcze nic. Bo skoro chcielibyśmy rzetelnie odpowiedzieć na powyższe pytania, musielibyśmy zadać trzecie – czy Bóg jest artystą? Kawałek dalej przeczytamy wówczas – „Pan Bóg jest wyrafinowany, ale nie złośliwy.” Skąd taka konkluzja? Zapraszam do lektury „Pięknego pytania”. W podtytule książki znajduje się tekst – „odkrywanie głębokiej struktury świata”. I muszę przyznać, że nawet ta ponad pięciuset stronicowa lektura nie dała mi odpowiedzi na wszystkie kwestie, które zrodziły się we mnie w czasie czytania.

Książkę wydano w rewelacyjnej serii „Na ścieżkach nauki”. Ma – podobnie jak inne pozycje – miękką oprawę, przyjemny papier, czytelną czcionkę i znakomite łamanie. Znajdziecie w niej interesujące ilustracje oraz wkładki z dodatkowymi ciekawostkami, przedstawionymi w formie rysunków, zdjęć lub wykresów. Jest również coś dla… zagubionych – chronologia odkryć naukowych oraz indeks terminologii naukowej. Więc każdy będzie miał szansę na „piękną odpowiedź”. Warto spróbować!