Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Krótka historia rozumu

Autor: Leonard Mlodinow
Wyd.: Prószyński Media, 2016

Koniecznie muszę rozpocząć od cytatu. Po prostu MUSZĘ: „Mój ojciec opowiedział mi kiedyś o wychudzonym współwięźniu z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, z wykształcenia matematyku. […] Pewnego dnia, pomimo dzielącej ich przepaści, matematyk dał mojemu ojcu zagadkę matematyczną do rozwiązania. Ojciec [który skończył tylko siedem klas – DR] myślał o niej przez kilka dni, ale nie umiał jej rozwikłać. Kiedy znów zobaczył się z tym współwięźniem, zapytał go o rozwiązanie. Ten nie odpowiedział i stwierdził, że ojciec musi sam je odkryć. […] Ojciec próbował stłumić swoją ciekawość, ale nie potrafił. […] W końcu inny współwięzień zaoferował mu interes – ujawni rozwiązanie zagadki, jeśli ojciec odda mu swoją skórkę od chleba. Nie wiem, ile ojciec ważył w tamtym czasie, ale kiedy siły amerykańskie wyzwoliły obóz, ważył trzydzieści osiem kilogramów. Jednak potrzeba wiedzy była u niego tak silna, że oddał swój chleb w zamian za odpowiedź.”

Czujecie to?! Człowiek jest niesamowitą istotą. Nie ma takiej drugiej w znanym nam wszechświecie. A na pewno nie ma porównywalnej w królestwie zwierząt. Żaden gatunek nie odda ostatniego kęsa pożywienia tylko po to, by posiąść wiedzę. Homo sapiens sapiens – owszem.

Nie wiem – czy to ja pochłonąłem książkę Leonarda Mlodinowa, czy ona zrobiła to ze mną. Fakt faktem, ten bliski kumpel Stephena Hawkinga potrafi genialnie opowiadać o kolejnych krokach rozwoju ludzkiego umysłu. No bo jak to się właściwie stało, że gdy postanowiliśmy się wyprostować i zamieszkać w jaskiniach, to przy okazji wpadaliśmy na różne pomysły, na które nie wpadają do dziś inne naczelne? Nawet te, których DNA różni się od naszego zaledwie o trzy procent?

Od paleolitu po współczesność dowiadujemy się, jak przekształcał się nasz mózg, a właściwie nasze myślenie o otaczającym nas świecie. Co różni nas od innych gatunków? Nie sposób rozwiązywania problemów. Nie to, że „wiemy”. Ale samo stawianie pytań. To właśnie dzięki temu procesowi poczyniliśmy krok naprzód i to my dziś badamy inne stworzenia, a nie one nas. W rekomendowanej pozycji znajdziecie „wszystko” – powstanie i rozwój cywilizacji, mechanizmy ułatwiające nam życie, a także krótka historia odkryć. Ale przede wszystkim – prawdziwa krótka historia rozumu. Bo gdyby porwać się na dłuższą, to nie wystarczyłoby nam czasu na napisanie odpowiedniej książki. Że o przeczytaniu nie wspomnę. Świetna rzecz! Nie tylko dla jajogłowych!