Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Amarilla i weekend w kapeluszu

Autor: Andrzej Żak
Wyd.: Akapit-Press, 2016

Pamiętacie „Kapelusz kapitana Drake’a”? Jeżeli nawet nie mieliście okazji trafić na tę książkę, to nic straconego! Duet Żak-Butenko przygotował dla Was coś zupełnie nowego. Odjazdowego! Sensacyjnego! I… ponadczasowego!

Bo z tym czasem to jest tak – niby upływa gdzieś obok nas, ale niektórzy naukowcy twierdzą, że jest „normalnym” czwartym wymiarem, więc możemy się poruszać wzdłuż niego tak, jak poruszamy się po ulicy – czasami do przodu, a czasami do tyłu. Tak więc, skoro było o podróży do przeszłości, to teraz musi być w drugą stronę. Posłuchajcie, co na ten temat mówi nam zajawka książki: „Magia kapelusza kapitana Drake’a działa! Amarilla, siostrzenica słynnego angielskiego korsarza, wraz z guwernantką Henriettą przenoszą się w czasie – do współczesnego Londynu, z metrem, telewizją i ineternetem. Jak zrozumieć ten świat niepojętej nowoczesności?”

Ano właśnie? Sam się czasami zastanawiam, co by było gdyby na przykład podczas bitwy pod Grunwaldem dowódcy obu armii mogli się posługiwać… telefonami komórkowymi. Albo jeszcze lepiej – dronami! Przecież Jagiełło od razu odkryłby podstęp von Jungingena i poleciłby ominąć „wilcze doły”, które wykopano przed linią krzyżackich wojsk. Ale wróćmy do rekomendowanej pozycji.

Co z tą Amarillą i jej guwernantką? „W zupełnie niezamierzonych perypetiach pomagają im Jakub i Marta wraz z agentami Scotland Yardu oraz dwójką szalonych naukowców, którzy posiedli tajemnicę teleportacji w czasie i przestrzeni. Ważną rolę odegrają też polskie pierogi pani Maklowsky i szesnastowieczne hiszpańskie złote pistole nagromadzone przez Drake’a.” Prawda, że już jest ciekawie?

Książka nawiązuje do znakomitych wzorców literatury przygodowo-awanturniczej z elementami tajemnic kryminalnych. Wydano ją z dbałością o każdy detal – ma dobrą czcionkę, ilustracje mistrza Butenki przeplatające się z tekstem oraz twardą, kolorową okładkę. Wydawca opisuje historię bohaterów tak: „Brawurowe ucieczki, zaskakujące przebieranki, wizyty w tajemniczych laboratoriach oraz w pałacu Buckingham. A krok za nimi służby specjalne obcych wywiadów oraz wszędobylscy paparazzi.”

Język Andrzeja Żaka – przypadnie do gustu każdemu. Dialogi – wystrzałowe. Akcja – jedyna w swoim rodzaju. Całość – celująca! Mało tego, jeżeli przewrócicie stronę, zawierającą spis treści, to czeka na Was wyjątkowa gratka – zapowiedź kolejnej książki z tego cyklu oraz… jej fragment! Oj, trudno będzie cierpliwie czekać…