Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Orzeł Biały – znak państwa i narodu

Autor: Alfred Znamierowski
Wyd.: Bajka, 2016

Najpierw zaintrygowała mnie okładka (zobaczyłem ją na stacji benzynowej), a gdy wziąłem ją do ręki – jeden z fragmentów „zajawki”. Zdanie to (a właściwie dwa zdania) brzmiało: „Który z ptaków jest polskim godłem? Okazuje się, że nie jest nim bielik!” To wystarczyło, żeby w pełni rozbudzić moją ciekawość i żeby zajrzeć do środka.

A wewnątrz? Coś kapitalnego! Mnóstwo wyczerpujących informacji, znakomite ilustracje, świetny układ rozdziałów. Zresztą podobnie mówi o tym ostatni fragment wspomnianej „zajawki” – „Zwięzły tekst, kilkaset barwnych zdjęć i rysunków (wiele z nich to unikaty!) oraz bogactwo informacji, w tym zamieszczony na końcu – Słowniczek heraldyczno-weksylologiczny – czynią z tej książki kompendium wiedzy niezbędne w każdym polskim domu.”

Muszę przyznać, że Alfred Znemierowski wykonał rzecz niebywałą! Poprzez historię symboliki orła (najstarsze zapiski pochodzą z około 3000 roku p.n.e.!!!), pojawienie się tego znaku w polskich pieczęciach, monetach i insygniach, aż do sposobu prezentacji polskich barw narodowych – zaprezentował kompletny obraz symboli polskiej państwowości. Z książki dowiecie się nie tylko, kiedy po raz pierwszy ustanowiono nasze barwy, czy jak zmieniał się wizerunek orła (raz w koronie, a raz bez – raz z berłem, a raz bez), ale także, czym różni się godło od herbu i czy Orzeł Biały jest godłem, czy herbem Rzeczypospolitej Polskiej.

Mało tego, gdybyście organizowali oficjalną, państwową uroczystość, z udziałem koronowanych głów lub prezydentów, czy kanclerzy, to dowiecie się, w którym miejscu i w jakiej kolejności należy zawiesić polską flagę obok flag innych państw oraz obok flagi Unii Europejskiej. Na dodatek zostaniecie poinstruowani, z której strony powinien się znaleźć kolor biały, a z której czerwony. Chcecie umieścić polskie barwy przy mównicy? Albo jako szarfę? A może… na trumnie? Nic trudnego! Wystarczy zajrzeć do książki pana Znamierowskiego i wszystko staje się jasne!

Pozycję wydano ze szczególną dbałością o estetykę i trwałość. Ma twardą oprawę, duży format (trochę większy od A4), wygodną czcionkę, a – co najważniejsze – kosztuje mniej niż 30 złotych. Chcecie się dowiedzieć, co to jest gonfanon? A może, jakie rodzaje bander stosujemy w naszym kraju? No i cóż takiego kryje się pod tajemniczym terminem „weksylologia”? O tym wszystkim – w polecanej przeze mnie książce.