Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

EURO 2016 – przewodnik kibica

Autor: Dariusz Rekosz
Wyd.: Bernardinum, 2016

Miłości do piłki nożnej nie mogę się wyprzeć. Ba! Chyba nigdy nie miałem takiego zamiaru, a i w przyszłości nie sądzę, żeby cokolwiek zmieniło ten stan rzeczy. Z opowieści mojej rodzicielki wiem, że będąc pełzającym po domowej podłodze szkrabem bardzo długo „opierałem się” z samodzielnym chodzeniem na dwóch dolnych kończynach. Ale pewnego dnia, gdy w zasięgu mojego wzroku pojawiła się prawdziwa futbolówka (podobno przyniesiona przez jednego z wujków), wstałem na równe nogi i niemal podbiegłem za nią. No i tak mi już zostało.

Niemal dwadzieścia lat później, na łamach Dziennika Zachodniego przeczytałem drobne ogłoszenie, z którego wynikało, że „Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Katowicach ogłasza nabór kandydatów na kurs sędziego piłkarskiego”. Ponieważ uprawiając ten sport (wyłącznie amatorsko) od zawsze fascynowały mnie jego reguły (przepisy, technika, taktyka), postanowiłem zapisać się na to szkolenie i wczesną wiosną roku 1990, po zdaniu stosownego egzaminu, zasiliłem szeregi polskich sędziów piłki nożnej. Co i gdzie sędziowałem – dzisiaj już nieistotne. Ważne, że doświadczenie to pozwoliło mi poszerzyć nie tylko wiadomości o sposobie prowadzenia meczu piłkarskiego, ale także poczuć smak przygody „po drugiej stronie gwizdka”.

Gdy w roku 2012 Polska wraz z Ukrainą zorganizowała Mistrzostwa Europy, wydałem swój pierwszy poradnik-przewodnik po futbolu, a wraz z nadejściem Euro 2016 nie omieszkałem stworzyć wyjątkowej pozycji, poświęconej i temu wydarzeniu. Chociaż – muszę to wyraźnie podkreślić – książka ta ma wymiar ponadczasowy. Bowiem, oprócz charakterystyki 24 drużyn, 10 stadionów, 18 sędziów i drabinki rozgrywek (51 meczów) zawiera także unikatowe wywiady ze znanymi osobistościami polskiej pop-kultury. Biorąc ją do ręki przekonacie się, co na temat futbolu i kibicowania mają do powiedzenia: Ewa Wachowicz, Krzysztof Skiba, Bronisław Cieślak, Marek Sierocki, Tadeusz Drozda, Marian Dziędziel oraz Maciej Orłoś. Każdy z nich opowiada także o swoich początkach „piłkarskich”, o kopaniu futbolówki na podwórku, a także o własnym spojrzeniu na stadion, na kibiców oraz na małe i duże imprezy piłkarskie (Mistrzostwa Świata i Europy).

Pozycję uzupełniają znakomite fotografie. Każdy kibic ma tu możliwość prowadzenia własnego „dziennika” Euro 2016 – można wpisywać wyniki, uzupełniać tabele grupowe czy w końcu kompletować autografy wspomnianych gwiazd. I to wszystko – nie uwierzycie – kosztuje miej niż paczka papierosów! W końcu sport to zdrowie!