Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Spowiedź Hitlera – szczera rozmowa z Żydem

Autor: Christopher Macht
Wyd.: Bellona, 2016

Na półkach księgarskich co rusz można znaleźć pozycje, o których mówi się „wywiad rzeka” albo „XY w rozmowie o swoim życiu”. Jedne są lepsze, inne trochę mniej. Jedne czytam z uwagą i szczerą satysfakcją, inne – z nieco mniejszą. Jednak nic nie przygotowało mnie na to, co pewnego dnia znalazłem w swojej skrzynce na listy. W zwykłej kopercie znajdowała się książka, którą pochłonąłem w jeden wieczór.

Rozpocznę od tego, że na odwrocie strony tytułowej przeczytałem: „Niniejsza publikacja mimo nadanego jej paradokumentalnego charakteru jest fikcją literacką”. No dobrze – pomyślałem. Ale skoro tak, to dlaczego pierwszym rozdziałem jest „Ostrzeżenie” autora, iż jego celem nie było propagowanie treści w niej zawartych? Zaciekawiony do granic możliwości, przewróciłem kilka kartek i… uwaga! „Jestem Żydem. Do tego – jak mawia Adolf Hitler – szlachetnym Żydem. Zatem jak to możliwe, że doszło do historycznego paradoksu, w którym największy na świecie pogromca mojego narodu postanowił zaufać wrogowi, przedstawicielowi niższej rasy? Może wydać się to dziwne, ale z Adolfem Hitlerem znam się od wielu lat. Choć jeśli uznamy, że znajomość oznacza regularne spotkania towarzyskie, to może akurat to słowo nie jest najodpowiedniejsze.”

Na czym więc polegała ta „dziwna znajomość”? Tajemnicę odkrywamy strona po stronie – czytając „Spowiedź” z wypiekami na policzkach. Obok tej niepozornej na pierwszy rzut oka książki nie da się przejść obojętnie. Nawet jeżeli skusicie się tylko na przeczytanie „zajawki”, to dowiecie się z niej następujących rewelacji: „Kwiecień, rok 1945. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony […] Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Führer oznajmia Blochowi, że dostąpi niebywałego zaszczytu spisania ostatniej rozmowy z nim. Wszystko dzieje się kilka dni przed śmiercią Hitlera. […] Lekarz oczywiście przystaje na ofertę, nie mając innego wyjścia.”

Christopher Macht stworzył coś niebywałego! Na podstawie prawdziwych i oryginalnych materiałów źródłowych zbudował opowieść (rozmowę), do której być może nigdy nie doszło, ale która w pełni zgodna jest z faktami historycznymi. Czy Adolf Hitler był tyranem i bestią o ludzkiej twarzy? Przekonajcie się sami! „Spowiedź” sprawia, że cierpnie skóra, a serce bije trzykrotnie szybciej… Polecam!