Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Umów się i giń

Autor: Robert Buczek
Wyd.: Skrzat, 2007

Nie pamiętam, czy najpierw przeczytałem „Umów się i gin”, czy też osobiście poznałem autora tej książki. Fakt faktem – Robert Buczek to ekstra gość! Kocha muzyką jazzową. Mieszka pod Krakowem, a w stolicy Małopolski bywa nader często.

Stąd stworzenie dla niego historii, która rozgrywa się właśnie w tym mieście było przysłowiową bułką z masłem. O co chodzi?

Grodem Kraka wstrząsa seria brutalnych morderstw. Chociaż słowo „brutalnych” wydaje się tutaj zbyt łagodne, zbyt miękkie i zbyt… ładne. Ofiary masakrowane są w specyficzny sposób, ale różny dla każdego z przypadków. Gdy śledztwo spada na barki doświadczonego (również przez życie) gliniarza o ksywce Kaszana, oraz nie mniej podstarzałego Gormana, atmosfera staje się jeszcze bardziej duszna i przytłaczająca. Ślady gmatwają się, plączą i doprowadzają do nie tej osoby, co powinny.

Policjanci ścigają się z czasem. Precyzyjnie planują każdy następny ruch. Urządzają zasadzki, przesłuchują świadków… Nadaremno. Morderca-furiat wymyka się i zwodzi ich za nos. Pojawiają się kolejne ofiary, a wypity w zadymionej knajpie alkohol nie pomaga ani Gormanowi, ani Kaszanie.

Widok, jaki przedstawiał pokój, który Kaszana zostawił sobie na ‘deser’, był iście piekielny. W centrum sypialni, na łożu, które w pełni zasługiwało na miano królewskiego, leżała kobieta… a właściwie to, co z niej zostało.”

Trudno wyliczyć wszystkie zalety tego znakomitego thrillera – barwne i wyraziste postacie, nieustanna pogoń za czymś nieuchwytnym, miejscami groteskowe dialogi sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem, a niepewność i napięcie towarzyszą czytelnikowi aż do ostatniej strony, do finalnej sceny.

Jest w niej również wyraźna, choć zakamuflowana przestroga. Przestroga dla kobiet, umawiających się za pośrednictwem… ale nie zdradzajmy szczegółów. Zapraszam do zmierzenia się z wyjątkowym kryminałem, który bez problemu (i w niskiej cenie!) znajdziecie na popularnym portalu aukcyjnym.

Uwaga! Szczęśliwcy mogą zakupić tę książkę z jedyną w swoim rodzaju płytą DVD. Zamieszczono na niej wszystkie odcinki kultowego serialu kryminalnego, nakręconego przez Stanisława Breję w 1965 roku – „Kapitan Sowa na tropie”.

„Umów się i giń” jest debiutancką książką Roberta Buczka. Ale jaką!