Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Po drugiej stronie lustra

Autor: Agata Dominik
Wyd. Bernardinum, 2015

Kim jest „personal shopper”? Tłumacząc to wprost z angielskiego – „osobisty zakupowacz” (inaczej – ten, który chodzi po sklepach, czyli robi zakupy). Ale uwaga! Znaczenie omawianego terminu jest o wiele szersze.

We wstępie do rekomendowanej książki autorka pisze: „Jako osobista stylistka (personal shopper) od wielu lat pomagam kobietom w każdym wieku odnaleźć się w świecie sylwetek, fasonów, kolorów i… zakupów.” Tak więc, skoro nastała moda na osobistych trenerów, dbających o naszą fizyczność i kształtujących naszą kondycję, to pewnie nikogo nie dziwi „osobista stylistka”, która w dalszej części wspomnianego wstępu wyłuszcza, że: „Napisałam tę książkę z myślą o Polkach. Znajdujące się w niej rady uwzględniają polskie realia, zasobność portfela i rzeczywiste potrzeby kobiet, które chcą dobrze wyglądać w pracy, stylowo ubierać się na wyjątkowe okazje lub poczuć się pięknie na urlopie macierzyńskim. Książkę uzupełniają wypowiedzi ekspertów, którzy pomogą czytelniczkom odnaleźć się w świecie kosmetologii, optyki, brafittingu, dietetyki czy sportu.”

No i wszystko jasne! Zajrzałem na oficjalną stronę autorki książki. W zakładce „O mnie” znalazłem motto mówiące, że: „moda jest dla nas, a nie my dla mody.” Trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza, że uwolniony w 1989 roku rynek wypełnił półki sklepowe tyloma różnorakimi towarami, powodując u niektórych (nie tylko kobiet) totalne zagubienie dobrego smaku i chęć pokazania się z jak najlepszej strony.

Agata od lat prowadzi indywidualne konsultacje modowe, szkolenia dla firm dotyczące dress codu (czyli ubioru firmowego) oraz warsztaty z zakresu stylizacji i wizerunku. Z okładki książki dowiemy się także, iż: „[…] w swojej pracy często obserwuje przemiany kobiet, które po przewietrzeniu szafy zaczynają wreszcie wierzyć w siebie i swoje możliwości.”

Rekomendowana książka (której podtytuł brzmi: „jak być ubraną, a nie przebraną”) została wydana z największym kunsztem sztuki edytorskiej. Twarda, pastelowa oprawa, skrywa czternaście profesjonalnie napisanych rozdziałów oraz dziewięć opinii topowych ekspertów. Wspaniały, kredowy papier, genialna typografia, znakomite ilustracje oraz przejrzysty układ treści zachwycą każdą (i każdego!) potencjalną czytelniczkę, pragnącą poczuć się bardziej piękną i bardziej kobiecą.

Rzadko zdarza mi się polecać poradniki, ale ten jest nad wyraz wyjątkowy. Wewnątrz znajdziecie wiele przydatnych uwag i adresów internetowych. Do dzieła!