Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Gorączka 1

Autor: Dee Shulman
Wyd.: Egmont Polska, 2012

Ewa ma szesnaście lat. Chodzi do normalnej szkoły, w której… O, przepraszam! Już nie chodzi! Właśnie została z niej wyrzucona. Powód? Dopuściła się drugiego poważnego przewinienia, a regulamin szkoły mówi wyraźnie – dwa przewinienia, jak w meczu piłki nożnej – dwie żółte kartki. Dwie żółte kartki, to jedna czerwona. Wylot!

Czy można było tego uniknąć? Oczywiście i Ewa doskonale o tym wiedziała. Ale dla niej szkoła jest (była) głupia i nudna. Nic się tam nie działo. Wręcz przeciwnie. Życie zamierało, a jedyną ciekawą rzeczą była możliwość włamania się do szkolnego systemu komputerowego. Dziewczyna wykorzystała to skwapliwie, dzięki czemu wzbogaciła się o… wpis do kartoteki policyjnej.

Hakerstwem zajmowała się od szóstego roku życia. Łamała kody, rozszyfrowywała hasła, bawiła się zabezpieczeniami. Prywatnie mieszkała ze swoją matką, ojczymem i przybranym bratem. Tych dwóch ostatnich szczerze nienawidziła. Z wzajemnością. Uciekała w wirtualny świat spiratowanych gier oraz wyimaginowanych postaci. Potrafiła zainstalować swój profil na każdym komputerze w taki sposób, aby nie dać się wykryć i odszukać. Gdy tego chciała – celowo zostawiała drobny ślad. Jeden, jedyny. Policja potrzebowała najczęściej trzech, czterech dni, żeby do niej dotrzeć. Była perfekcjonistką.

Jednak bardziej ekscytujący świat poznała mając lat jedenaście. To właśnie wtedy zaczęła wagarować. Najpierw bez celu, a później żeby zaszyć się w bibliotece. Jak sama stwierdziła: „…stoły zastawione komputerami, półki zawalone książkami i nikogo, kto mógłby mi zawracać głowę. Jak to możliwe, że ta oaza pozostawała tak długo dobrze ukrywanym przede mną sekretem? Biblioteka stała się moim rajem. Dzień po dniu siadałam w kącie, starając się nie rzucać w oczy, i pożerałam książki: upadek stalinizmu, organizacja społeczna Brytanii w czasach podbojów rzymskich, rosyjski, łacina, greka, teoria kwantowa, genetyka… We wszystkich znajdowałam coś podniecającego.”

Czy tak szeroki wachlarz zagadnień mógł się do czegoś przydać? Okazuje się, że tak. Ale w tym miejscu musimy przenieść się prawie dwa tysiące lat wstecz.

Równolegle z życiem Ewy poznajemy także losy Sethosa Leontisa – nieustraszonego rzymskiego gladiatora z II wieku naszej ery, który próbując rozwikłać zagadkę pewnego tajemniczego wirusa przenosi się w przyszłość i spotyka… Ewę. Poznaje w niej swoją ukochaną Livię, która go… nie pamięta. Niezaspokojony głód wiedzy zbuntowanej nastolatki, jej nadmierna ciekawość i sekunda nieostrożności powodują, że Ewa zostaje zaatakowana przez ten sam wirus wywołujący groźną gorączkę i umiera. Umiera, ale po kilku minutach… powraca do życia!

Co znajdziecie w tej książce? Zagadkę, dramat, romans, science fiction, a poza tym… genialną obietnicę kontynuacji. Pocałunek Setha może zabić niepokorną Ewę. Ale dziewczyna nie boi się niczego. A wy?…

Z okładki: „Ona i on, odlegli w czasie, bliscy duchem, uratować świat mogą tylko razem.”