Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Jerzy i Wielki Wybuch

Autor: Lucy i Stephen Hawking
Wyd.: Nasza Księgarnia, 2012

W jaki sposób wyjaśnić najmłodszym kosmologiczną genezę wszechświata? Jak przybliżyć wiele astronomicznych, skomplikowanych pojęć? Czym jest Wielki Zderzacz Hadronów? Ano właśnie… Być może na te pytania nie znają odpowiedzi nawet dorośli czytelnicy, a co dopiero dzieciaki, którym bliżej do Gwiezdnych Wojen, niż do Teleskopu Hubble’a.

Ale po kolei. O profesorze Stephenie Hawkingu napisano już bardzo dużo. Ba! Nakręcono także kilka dokumentalnych i fabularyzowanych filmów. A od 30 stycznia 2015 r. w polskich kinach możemy oglądać znakomitą produkcję Jamesa Marsha – „Teoria wszystkiego”. W Wikipedii przeczytamy, że Hawking to „brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyk”, który „cierpi na stwardnienie zanikowe boczne”. Z pewnością większość z Was kojarzy tego międzygalaktycznego geniusza – niemal całkowicie sparaliżowanego, jeżdżącego na kosmicznym wózku inwalidzkim i porozumiewającego się przy pomocy… mięśni twarzy. Jego debiutancka książka – „Krótka historia czasu” – znajdowała się na liście bestsellerów British Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni. Ale tylko niektórzy wiedzą, że jej napisanie obarczone było codziennym cierpieniem i zmaganiem się z postępującą chorobą.

Publiczne wystąpienia Hawkinga i wydane książki popularnonaukowe, w których omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. Uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, należący do najznamienitszych towarzystw naukowych, musi budzić podziw u wszystkich, którzy z szacunkiem odnoszą się do naukowego dorobku ludzkości.

Rekomendowaną książkę napisał do spółki ze swoją córką – Lucy. Wykreowawszy arcyciekawe przygody Anny i Jerzego, w sposób przyjazny dla każdego, przedstawiają zarówno świat kwantowy, jak i Układ Słoneczny. Pokazują zagrożenia dla Ziemi, wyjaśniają, czym był Wielki Wybuch, a także, jak rozszerza się nasz Wszechświat. A wszystko zaczyna się słowami: „Gdzie jest najlepsze we Wszechświecie miejsce dla świń?” Na Wenus? Byłaby cuchnąca. Na Merkurym? Z pewnością by się przypaliła. Więc, gdzie? Koniecznie musicie to sprawdzić!

Pozycję wykonano z zachowaniem maksimum staranności. Ma twardą oprawę, fajne ilustracje i mnóstwo pięknych zdjęć kosmosu. Gwarantuję, że spodoba się Wam tak bardzo, że sięgniecie po kolejne książki duetu Hawkingów. A jest co czytać!