Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Benedict Cumberbatch – biografia

Autor: Justin Lewis
Wyd.: Replika, 2014

„Zawsze będę grał Sherlocka – to coś, z czego nie zamierzam rezygnować” – mówi o sobie Benedict Cumberbatch, angielski aktor, którego znamy nie tylko z wielce popularnego serialu BBC.

Jego znakomicie wydaną biografią możemy się delektować dzięki wydawnictwu Replika, które na ponad trzystu stronach przybliża sylwetkę urodzonego w 1976 roku artysty.

Zapytacie – kogo jeszcze zagrał Cumberbatch? A więc oprócz detektywa, mieszkającego przy Baker Street: potwora, adwokata, naukowca, malarza, komika, szpiega, a nawet… nekromantę w filmie Petera Jacksona „Hobbit”. Zaskoczeni? Ja także! Wystąpił w dziesiątkach (o ile nie setkach) produkcjach kinowych i telewizyjnych, a także radiowych, gdzie użyczał swojego głosu jako lektor. Znakomicie radzi sobie na deskach teatralnych – zresztą, jak sam mówi, uwielbia żywo reagującą publiczność.

W Polsce znamy go przede wszystkim jako serialowego Sherlocka Holmesa. We wstępie do biografii Cumberbatcha możemy przeczytać: „Po emisji pierwszego odcinka ‘Sherlocka’ 25 lipca 2010 roku w stacji telewizyjnej BBC1 aktor grający tytułową rolę stał się sławny w przeciągu jednej nocy.” Lecz kawałek dalej: „Trzydziestoletni Cumberbatch od prawie dziesięciu lat był zawodowym aktorem […] Od początku wyróżniała go niechęć do pogoni za rolami prowadzącymi do populistycznego poklasku.” W tym momencie koniecznie trzeba powiedzieć – i całe szczęście! Dlaczego? Bo widowni nie udało się go zaszufladkować jedynie jako Sherlocka. W bardzo przemyślany sposób wybierał swoje role, unikając tasiemcowych i tanich seriali. Sportretował między innymi: Stephena Hawkinga, Juliana Assange’a, Vincenta van Gogha, księcia Wellingtona oraz… Khana w „Star Treku”.

Biografia Cumberbatcha jest książką po prostu… rewelacyjną! Oprócz znakomitej treści, została wyprodukowana z dbałością o każdy jej szczegół. Przyzwoity papier, świetna typografia i bardzo dobrze zaprojektowane marginesy sprawiają, że po tę pozycję sięga się z przyjemnością. Twarda oprawa z obwolutą, z której uśmiecha się do nas bohater książki, jeszcze bardziej potęguje to uczucie. Książka znakomicie nadaje się na przykład na prezent, ale założę się, że gdy po nią sięgnięcie, to już na zawsze zostanie z Wami!