Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Wszystkie korony Ewy Wachowicz

Autor: Ewa Wachowicz, Marek Bartosik
Wyd.: Znak, 2020

„Miss i cała reszta” – taki podtytuł nosi pierwsza (i chyba jak można się spodziewać – jedyna) biografia Ewy Wachowicz. I koniecznie muszę rozpocząć od notki, która znalazła się na „plecach” okładki. A mianowicie: „Jedyna miss, którą potraficie wymienić z imienia i nazwiska. Najpiękniejsza kobieta polskiej kuchni, kulinarny autorytet. Obiekt pożądania mężczyzn i dobra przyjaciółka milionów Polek. Czytaliście setki wywiadów z nią, od lat oglądacie ją w telewizji. Wiecie więc, że Miss Polonia pochodzi z niewielkiej wsi, ale nie słyszeliście, że potrafi odebrać poród krowy, a może mieć domieszkę błękitnej krwi. Że doskonale pamięta kolejność liczb na kole do ruletki i uwielbia robić z tej wiedzy użytek. Że niemal znalazła męża dzięki pomocy biura matrymonialnego. Że potrafiła się postawić mafii i że całkiem twarzowo jej w dredach. Że moment, w którym opuścili ją najważniejsi dla niej ludzie, całkiem ją odmienił. Nie wiecie tego wszystkiego, bo Ewa z dbałością o każdy drobiazg strzeże prywatności. Przynajmniej tak było dotąd.”

Zaskoczeni? To ciekawe, jak zareagujecie, gdy zajrzycie między okładki?! Książka ta, podzielona na osiem zasadniczych rozdziałów, opowiada o najważniejszych momentach życia Ewy, jej rodziny, znajomych i przyjaciół. Od korony najpiękniejszej, poprzez koronę wulkanów świata i koronę kulinarną, aż po koronę… życia, którą według Ewy zdobyć i nosić jest najtrudniej. Znakomicie wydana pozycja – twarda oprawa, fenomenalnie pachnący i dobrej jakości papier, czytelna czcionka, kapitalny skład, a przede wszystkim świetny megawywiad okraszony kilkoma przepisami kulinarnymi powoduje, że sięgamy po nią z prawdziwą przyjemnością. A do tego fotografie!!! Mnóstwo fotografii – czarno-białych i kolorowych, od dzieciństwa aż po teraz, sama i z osobami, które w różny sposób były dla niej ważne.

Kulisy życia Ewy Wachowicz, to nie tylko opowieść, jak zdobywała (zdobywa!) te wszystkie korony. To także wspomnienia i szacunek, jakie wyraża mając na myśli wszystkich, którzy pojawili się w jej życiu w określonych okolicznościach. Rodzice, brat, mężczyźni, współpracownicy, przyjaciele i oczywiście Ola, najukochańsza córka, najukochańszej mamy. Przeczytacie tu również o trudzie bycia bizneswoman – o prowadzeniu własnej firmy producenckiej oraz restauracji.

No i koniecznie muszę przytoczyć jeden z fragmentów. Na pytanie, czy gotowanie może się znudzić, Ewa odpowiada: „A znudziła ci się kiedyś pomidorowa? Albo rosół? A ja nie gotuję tylko w kółko pomidorowej, rosołu, placków ziemniaczanych. Kuchnia to świat niewyczerpanych możliwości. Nie tylko zestawiania smaków, ale i okazji do spotkań z ludźmi. A ja ludzi lubię. Generalnie.”

Jeżeli chcecie poznać bliżej Ewę Wachowicz, to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę! Jest piękna, smaczna i bardzo treściwa. Tak jak jej bohaterka. Życzę wspaniałej lektury!