Moje rekomendacje

Dariusz Rekosz poleca…

Przyszłość ludzkości

Autor: Michio Kaku
Wyd.: Prószyński Media, 2018

Profesor Michio Kaku to ulubiony fizyk mojej młodszej córki, Pauliny. Wcale nie dlatego, że ma śmieszną fryzurę i kolorowe, ekscentryczne krawaty, ale dlatego, że gdy tylko pojawia się na kanale Discovery lub jakimkolwiek innym, popularnonaukowym, to wyjaśniane przez niego zawiłości fizycznych teorii stają się jasne nawet dla nastolatki, nie mającej (jak na razie) pojęcia o teorii względności, teorii strun, czy podróżach w czasoprzestrzeni. Michio Kaku napisał i wydał już kilka światowych bestsellerów, traktujących o skomplikowanych pojęciach fizycznych, takich jak wszechświaty równoległe, hiperprzestrzeń oraz o przyszłości umysłu. Tym razem zabiera nas na podbój Marsa, później w podróż międzygwiezdną, a najdociekliwszym wyjaśni, czym i gdzie jest nieśmiertelność oraz jakie jest nasze miejsce poza Ziemią. A robi to znowu tak, że nie tylko nastolatki zaczytają się bez opamiętania. Posłuchajcie fragmentu: „Shakespeare powiedział kiedyś, że cały świat jest sceną, a my – aktorami, którzy kolejno wchodzą i znikają. Wyobraźmy sobie, że to czasoprzestrzeń jest sceną. Kiedyś sądzono, że jest statyczna, płaska i absolutna, a zegary w każdym jej miejscu jednakowo odmierzają czas. We wszechświecie Einsteina scena może być jednak zakrzywiona. Zegary mogą chodzić w różnym tempie. Aktorzy przemierzający jej deski co chwilę się potykają. Choć zarzekają się, że to jakaś niewidzialna „siła” ciągnie ich w różnych kierunkach, to tak naprawdę przewracają się dlatego, że scena jest wykrzywiona i popycha ich raz w jedną, raz w drugą stronę.”

Książkę podzielono na trzy zasadnicze części – „Opuszczamy Ziemię”, „Podróż do gwiazd” oraz „Życie we wszechświecie”. Wszystko to poprzedzono wprowadzeniem „o powstaniu gatunku wieloplanetarnego”. Czternaście rozdziałów czyta się niemal jednym tchem. To nie jest książka wyłącznie dla ścisłowców lub studentów uniwersytetów, chcących dorównać profesorowi Kaku. Ręczę, że każdego z Was zaintrygują fragmenty o robotach (i nie tylko droidach) w kosmosie, o tym, jak zbudować „dobry” statek kosmiczny oraz czy nieśmiertelność to tylko mrzonka. A gdyby ktoś się uparł, to może „Przyszłość ludzkości” czytać z wykorzystaniem alfabetycznego indeksu haseł, który zamieszczono na końcu publikacji. Odnajdujemy w nim określone słowo, np.: winda kosmiczna, Stalin albo hibernacja – „skaczemy” do wskazanej tym słowem strony i poznajemy niemal wszystkie niesamowite fakty związane z owym pojęciem.

Rekomendowaną pozycję wykonano – podobnie jak inne popularnonaukowe publikacje Wydawnictwa Prószyński – z należytą starannością. Dobrej jakości papier, czytelna czcionka, przejrzyste przypisy, zachęcająca okładka. A dodatkowo wewnątrz znajdziecie zakładkę do książki, reklamującą inne tytuły z kolekcji Michio Kaku. Założę się, że gdy tylko przeczytacie „Przyszłość ludzkości”, to z pewnością sięgniecie po „Wizje”, „Fizykę rzeczy niemożliwych”, „Wszechświaty równoległe” albo „Przyszłość umysłu”. Ja z pewnością to zrobię!